Ajanda’ya İbrahim Gök’ün İddiaları Damga Vurdu

Quote

Ajanda’ya İbrahim Gök’ün İddiaları Damga Vurdu.

Ajanda’ya İbrahim Gök’ün İddiaları Damga Vurdu: “140 Bin Liraya Mal Olacak Konutlardan, Firmalar 273 Bin Lira Alıyor!".

Paylaş:
Ajanda’ya İbrahim Gök’ün İddiaları Damga Vurdu

Haber detayı

Ajanda’nın dün gece yayınlanan bölümüne Avukat İbrahim Gök’ün iddiaları damga vurdu.

Kanal 23 ekranlarında yayınlanan Ajanda programında bu hafta da deprem sonrasına dair konular ele alındı. Konuklardan Avukat İbrahim Gök’ün iddiaları ise çok ses getirdi. Gök, deprem sonrası yapılacak konutların ihalelerinin verildiği firmaların, normalde 140 bin liraya yapılabilecek evlerden konut başına 273 bin lira aldıklarını ileri sürerek, ihalelerin en başından beri Elazığlı firmalara verilmesi gerektiğini savunduklarını hatırlattı.

 

“ELAZIĞ’DA TİCARETİ CANLANDIRMANIN TEK BİR YOLU VAR”

Gök, yapılacak konut ihalelerinin yerli firmalara verilmemesini “Üzücü bir tablo” olarak değerlendirerek,

“İhaleler yapılmadan önce sık sık şu hususu dillendirmiştik, bir kez daha dillendirelim; çünkü konuştuğumuz şeyler Elazığ’ın geleceği, esnaflarımızın geleceği.

Birincisi; Özel sektörde yap-sat ile uğraşan 300’e yakın firmamız var. Biz de günlerdir diyoruz ki, Elazığ’da ticareti tekrar canlandırmak istiyorsanız, bunun yolu Elazığ’da bu işle iştigal eden firmaların bir araya getirilip konsorsiyumların kurulması ve belirlenen rakamlarla Elazığ’ın firmalarına bu işlerin ihale edilmesi. Hatta kamu ihalesiyle uğraşan firmalara vermeyin dedik ama Elazığ’da uğraşan firmalarla bu işi götürmeleri gerektiğini ısrarla tekrarladık. Bu sadece müteahhitler için de düşünülmüş bir karar değil, boyacısı, sıvacısı, bu iş için bahsedilen iki bin kalemi her noktasında Elazığ’la bağdaştıracak firmalar alsın bu işi. Ancak bugün yapılan ihalelere baktığımızda, gerçekten üzücü bir tablo var karşımızda. Biz yabancı firmalara karşı değiliz. Ancak bugün Elazığ olağanüstü bir durum yaşıyor. Elazığ’da cebinde ekmeğe verecek parası olmayan insanlar var” diye konuştu.

 

“BİR ELAZIĞLI OLARAK, DEPREMZEDELERİN BÖYLE MAĞDUR EDİLMESİNE GÖNLÜM RAZI DEĞİL”

Gök, yapılacak konutların en lüks şekilde yapılması durumda bile ortaya çıkan tutarın maksimum 140 bin lira olduğunu ancak firmaların vatandaşlardan 273 bin lira aldıklarını öne sürdü;

“Rakamlara baktığımızda daire başı 273 bin liraya denk gelecek bir ihale gerçekleştirildi. Ben bugün müteahhit arkadaşların çoğuyla görüştüm. Orta sınıf lüks bir dairenin maliyeti olarak, ortaya çıkan net tablo 120 ile 140 bin TL arası. Şimdi burada vergi ödenmeyecek, arsa payı ödenmeyecek, harç ödenmeyecek, hiçbir şey ödenmeyecek. Ne yapılacak? 273 bin lira alacaksın, en yüksek rakam ile 140 bin liraya –ki bu da abartılı bir rakam- mal edeceksin, 133 bin lirayı da cebine koyacaksın. Kusura bakma kardeşim. Bunu da deprem mağduru kardeşimin cebinden alıp, kendi cebine koyacaksın. 20 yılda da ödese, 18 yılda da ödese fark etmez. Bu kardeşim zaten bir gecede mağdur olmuş. Bütün varlığını kaybetmiş bir insandan bahsediyoruz. Bu insanın gelip 133 bin lira sen kazanasın diye, bu mağduriyeti çekmesine bir Elazığlı olarak, bir Müslüman olarak, bir insan olarak gönlüm razı değil! Bu paralar vatandaşın cebinden çıkıyor, vergilerimizle yapılıyor, 82 milyonun gönderdiği yardımlarla yapılıyor. Daha da ötesi fakirin fukaranın, tüyü bitmemiş yetimin parasıyla yapılıyor kendi cebinizden vermiyorsunuz. Allah’tan korkun”